Ošetrenie menisku

Roztrhnutie alebo poškodenie menisku je veľmi častou príčinou bolestí kolena. V každom zdravom kolene sú za normálneho stavu prítomné 2 menisky, jeden vnútorný a jeden vonkajší. Meniskus je polmesiačikovitá štruktúra tvorená väzivovou chrupavkou, ktorá je vložená medzi stehennou kosťou a píšťalou. Menisky vyrovnávajú nerovnaké zakrivenie týchto kostí a slúžia ako tlmič nárazov a rozdeľujú tlak zo stehnovej kosti na tak aby pôsobil na väčšiu plochu na píšťale.

Roztrhnutie menisku môže spôsobovať značné bolesti a ťažkosti, ktoré výrazne obmedzujú aktivitu človeka. Najčastejšie sú poškodenia meniskov pri kontaktných športoch ako je futbal, hokej, alebo pri športoch s častou zmenou smeru pohybu ako napr. basketbal alebo hádzaná. K poraneniu menisku ale môže dôjsť aj pri práci alebo pri obyčajnom čupnutí alebo pošmyknutí. Poškodenia meniskov sú častejšie u starších osôb, pretože meniskus s vekom stráca pevnosť a pružnosť, čo vedie k nižšej odolnosti proti poškodeniu. Viac ako 40 % osôb nad 65 rokov má poškodený meniskus, aj keď nie všetkým toto poškodenie spôsobuje ťažkosti.

Príznaky poškodenia menisku sú bolesť kolena v pokoji alebo po záťaži, opuch, pocit bolestivého prasknutia v kolene pri roztrhnutí menisku, nemožnosť zohnúť alebo vystrieť koleno, alebo blok kolena, pri ktorom je koleno bolestivo fixované v jednej polohe.

Pri diagnostike sa využíva najmä klinické vyšetrenie a zo zobrazovacích metód predovšetkým magnetická rezonancia. Roztrhnutý meniskus, ktorý spôsobuje pacientovi ťažkosti je potrebné operačne ošetriť aby nedráždil koleno naďalej a nespôsoboval ďalšie poškodenie chrupaviek alebo iných štruktúr.

Najčastejším spôsobom ošetrenia menisku je odstránenie jeho poškodenej časti. V niektorých prípadoch je možné roztrhnutý meniskus zošiť, čo je z dlhodobého hľadiska pre koleno priaznivejší spôsob ošetrenia.

Máte už váš termín?

Zavolajte nám na 0915 88 77 11 alebo sa objednajte online.