Operácia kŕčových žíl (varixov) klasicky

Kŕčové žily (varixy) sú rozšírené žily, zväčša na dolných končatinách. Môžeme ich zaradiť k civilizačným ochoreniam a postihujú čoraz viac ľudí. Niektorí pacienti trpiaci týmto ochorením potrebujú operačnú liečbu. V súčasnej dobe existuje viacero možností operačnej liečby. Aj keď v súčasnej dobe sú ako prvá metóda voľby preferované termoablačné metódy operácie (laserom alebo radiofrekvenčne) aj klasická metóda liečby má stále svoje opodstatnenie a svoje indikácie.

Najčastejšou indikáciou klasickej operácie je poškodenie veľkej skrytej žily teda hlavnej povrchovej žily, ktorá sa nachádza hlbšie v podkoží na vnútornej strane predkolenia a stehna, tiahne sa od vnútorného členka až po trieslo. Samotnú žilu často nie je vidno, len varixy na vnútornej strane stehna a predkolenia, ktoré sú plnené z tejto poškodenej kmeňovej žily (má poškodené chlopne).

Pri klasickej operácii kŕčových žíl sa chirurgicky vyradí z obehu žilovej krvi celý rozšírený a nefunkčný úsek kmeňa veľkej, alebo malej skrytej žily. Prerušia sa a podviažu prítoky skrytej žily tesne pod vtokom do hĺbkovej stehnovej žily. Vďaka tomuto postupu sa zamedzí opätovnému vzniku kŕčových žíl. Klasická operácia kŕčových žíl je zvlášť vhodná pri extrémne rozšírených skrytých žilách.

Po klasickej operácii varixov treba počítať s modrinami na operovanej končatine, ktoré vznikajú po zakrvácaní z prerušených žíl. Tieto modriny spôsobujú bolesti, takže minimálne týždeň je končatina bolestivá. Treba počítať s obmedzením fyzickej aktivity 2 týždne po operácii a teda aj s PN. po operácií je potrebné aspoň 6 týždňov používať elastické pančuchy. Po operácii je dôležité čím skôr začať chodiť a pohybovať sa.

Máte už váš termín?

Zavolajte nám na 0915 88 77 11 alebo sa objednajte online.